Kulturális folyóirat és portál

gobe zenekar

2022. augusztus 17 | Hírek

A Góbé Zenekar a Moszkva Kávézóban

A magyarországi Góbé Zenekar koncertezik a nagyváradi Moszkva Kávézóban augusztus 19-én, pénteken 20 órától. A belépőjegy: 20 lej.

A budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola diákjaiból 2007-ben alakult formáció tagjainak jókora klasszikus zenei előképzettsége miatt eleve nem indult egy átlagos népzenei együttesnek, már a kezdetektől merészen, kísérletező kedvvel nyúltak az autentikus muzsikához is. A kezdetben – és párhuzamosan azóta is töretlenül – népzenét játszó csapat figyelme a 2011-es, A38-on rendezett Talentométer tehetségkutatón fordult a könnyűzenei műfajok felé – népdalokat könnyűzenei köntösbe bújtató műsorukkal kategóriagyőztesek, valamint közönségdíjasok is lettek. Ekkor született meg az a behatárolhatatlan, csavaros észjárású „Góbé” stílus, amely azóta is védjegye a zenekarnak. Magyar népdalokat játszanak, olykor vegyítve a környező népek zenéjével, de megtartva őket a saját tempójukban, stílusukban – dalonként más-más modern műfajba csomagolva. Különleges, akusztikus hangszereik technikai határait feszegetve hoztak létre újszerű, de etnikus hangképeket. Rock, blues, dubstep, reggae, metal, jazz, pop, hiphop és ami eszükbe jut – a zene univerzális nyelvén, a stílusok dialektusában beszélnek. Voltaképpen egy olyan „népi popzenét” alkottak, amely amellett, hogy szórakoztató és kortárs, megőrzi tradicionális ízeit. Céljuk, hogy közelebb hozzák a népzenét az emberekhez, megismertessék azt a zenekultúrát is, ami a populáris dalaik mögött van.

A zenekar eddigi 15 éve alatt az egész Kárpát-medencét és fél Európát bejárta, és több mint ezer koncertje során szinte minden olyan hazai könnyűzenei platformon szerepelt, ahol a világzene teret kap. A fesztiválok és klubok világán kívül új szcénákat is szívesen fedeztek fel: színház, cirkusz, táncszínház, filmzene. Koncertjeiken korok, korszakok, stílusok, ízlések találkoznak, százak éneklik dalaikat, perdülnek táncra. Sokan a Góbé különleges hangzásvilágán keresztül találkoztak népzenével, vagy folklórrajongóként így váltak nyitottá modern zenei irányokra.

A csapat eközben sem feledkezett meg a gyökereiről sem: továbbra is húzzák a talpalávalót füstös kocsmákban, eldugott tánctermekben, erdőn-mezőn, lakodalmon, táncházban, táborban, vonaton, buszban, utcán vagy ahol csak lehet. A zenekar a folklór sokszínűségéből és közösségi erejéből merítkezik, és ezt szeretnék visszaadni közönségük számára is.

A népzene és korunk zenéi nemcsak megférnek egymás mellett, de ugyanazon kultúrát alkotják, kölcsönhatásban állnak – ezeket a metszéspontokat keresi a Góbé eddigi négy világzenei nagylemezén. A zenekar legújabb nagylemeze 2022 februárjában jelent meg Élem címmel.

Emellett a csapat egy klasszikus és népzenei tematikájú lemezt is kiadott 2021-ben, amely Fonogram-díjas lett, és amelyen egy régen összeállított műsor került rögzítésre (Bartók Béla 44 hegedűduója népzenei forrásanyagokkal).

Mivel a tagok egyénileg is zenét tanítanak, körvonalazódik egy világzenei ismeretterjesztő előadás/workshop létrehozása is korábbi hasonló előadásaik alapján. A Góbé továbbra is Kodály Zoltán útmutatását követve dolgozik azon, hogy „legyen a zene mindenkié”.

A zenekar tagjai: Várai Áron – ének, duda, furulya, ütőhangszerek; Rigó Márton – hegedű, brácsa, gitár, vokál; Vizeli Máté – brácsák, hegedű, koboz, gitár, vokál; Egervári Mátyás – cimbalom, dudák, furulya, fuvola, brácsatambura, tekerőlant, töröksíp; Czupi Áron – dob, ütőhangszerek, ének; Hegyi Zoltán – nagybőgő, basszusgitár.

Copyright © 2024 Várad Kulturális Folyóirat

made by balu