Kulturális folyóirat és portál

17-Kocsis-Csaba-02

2025. május 6 | Tóth Hajnal | Kultúra

Fény és árnyék, múlt és jelen

Kocsis Csaba újságíró, fotográfus, író, költő, dalszerző, népművelő, zenész, kultúraszervező alkotásaiból nyílik fotótárlat a nagyváradi várban lévő EFA Kiállítási Központban május 8-án, csütörtökön 18 órakor, a Festum Varadinum keretében. A sokoldalú, sok mindennel foglalatoskodó művészembernek ez lesz a 182. önálló kiállítása, melynek címe Fény és árnyék, múlt és jelen – egyedi perspektívából megörökítve. A Berettyóújfaluban élő Kocsis Csaba nem vendégként érkezik Nagyváradra, hanem igaz jóbarátként, hiszen jó néhányszor lépett fel különböző kulturális terekben, galériában, könyvtárban és múzeumban. Jött zenélni, mesélni, kiállítani fotógrafikáit, illetve mások tárlatát megnyitni. A Várad folyóiratnak is szerzője. Lapunk is szervezett már számára író-olvasó találkozót a Gheorghe Şincai Megyei Könyvtárban. Ezúttal új fotókiállítását tekinthetik meg az érdeklődők.

Kocsis Csaba 1959-ben született Berettyóújfaluban. Erdésznek tanult, végül mégis a tanítói pályát választotta, ám dolgozott népművelőként és újságíróként is. 1978–1986 között a Naposcsibe együttes tagja volt. 1996-tól tíz éven át kulturális menedzser volt szülővárosában, 1997-től a Bihari Füzetek szerkesztője.Több mint nyolc esztendeig irányította a nagyrábéi Kossuth Lajos Művelődési Házat és Könyvtárat. 2014 decembere óta újra a berettyóújfalui közművelődésben dolgozik. Irodalmi műsorokat, pódiumesteket állít össze barátaival, és szívesen énekel megzenésített verseket a Körömvirág együttessel. Kulturális munkája mellett írt drámát, regényeket, valamint kiadványokat szerkeszt. 2005-ben nyílt első fotógrafikai kiállítása, 2023-ban pedig Nagyváradon volt a 175. egyéni tárlata.

A fotózás már gyermekkorában is az egyik kedves hobbija volt. Úgy kezdődött, hogy egy horgászbotot elcserélt egy Pajtás fényképezőgépre. Az évek múlásával aztán elmaradt ez a hobbi, de az újságírói időszakában újraéledt, mert a cikkekhez képeket is kellett készítenie. Az írótábori tevékenysége idején a digitális fotótechnika megjelenésével kapott újra erőre a képírói tevékenysége 2005-ben. Aztán az épületek kerültek fókuszba, amelyek különleges színvilágot kaptak. Több kiállítás is volt, ahol az ismert, de egyedi színezésű képeket több ezren láthatták határon innen és túl is. A fotózás a koronavírus-járvány bezártsága alatt, pontosabban annak hatására nyert új értelmet számára. Mivel Berettyóújfalu közvetlen közelébe, annak határába tudott csak kimenni, a természet szépségeit, élőlényeit kapta itt lencsevégre. A Kulturális hétköznapok című tárlat létrejöttét Tóth István váradi fotóművésznek köszönheti, aki a arra ösztönözte, hogy minden évben pályázzon. Kocsis Csaba nem tartja önmagát kifejezetten sajtófotósnak, merthogy leginkább „csak” a kultúraszervezői munkáját örökíti meg, mert együtt lélegzik az őt körülvevő kulturális közeggel, melynek egy része nem ismer határokat.

A most megnyíló tárlatnak van egy másik változata Berettyóújfaluban, ennek a bővített, újraértelmezett változatát tekinthetik meg most az érdeklődők május 8-tól Nagyváradon.

A vernisszázson az alkotásokat méltatja Tóth István (AFIAP, ESFIAP), az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület elnöke, a tárlat kurátora. Fellép Thurzó Sándor József brácsaművész. A kiállítás június 16-ig látogatható.

Nyitókép: Kocsis Csaba egyik alkotása

Copyright © 2025 Várad Kulturális Folyóirat

made by balu